top of page
Hodowla roślin w stylu WABI-KUSA
Od jakiegoś czasu z Japonii do Polski dociera moda na hodowle roślin w stylu Wabi-kusa. Trzeba przyznać, że jest to bardzo efektowna forma uprawy roślin wykraczająca ponad dotychczasowe standardy. Nadwodne formy emersyjne robią wrażenie na każdym. Jak zawsze aby osiągnąć sukces trzeba stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju dla roślin. W poniższym poradniku spróbuje przedstawić moje doświadczenia i spostrzeżenia. 

Co to jest?
Wabi-kusa to japoński styl uprawy roślin akwariowych w formie emersyjnej. Prekursorem tej formy hodowli jest Takashi Amano, Najsłynniejszy akwarysta świata pokazał, że można podejść do tematu hodowli roślin w nieco inny, niż dotychczas sposób. Paradoksalnie, minimalizm oraz prostota formy sprawia, że wabi-kusa może zbudować niepowtarzalną atmosferę
w pomieszczeniach w których przebywamy. 


Przygotowanie kulki do hodowli WABI-KUSA
Aby rozpocząć hodowlę musimy zacząć od przygotowania kulki w której posadzimy roślin. Wnętrze kulki buduję z: ziemi ogrodowej, włókna kokosowego, rozdrobnionych kulek gliniano-torfowych, podłoża aktywnego ADA Amazonia. Wszystkie składniki mieszamy. Dodajemy trochę wody. Z wymienionych składników formujemy kulkę o średnicy około 10 cm. Uformowaną kulkę umieszczam w drugim wiadrze w którym znajduję się mech torfowiec. Z całości formujemy dużą kulkę. Wszystko wiążemy nitką lub żyłką, tak aby utworzyć zwarta formę kuli.

Sadzenie roślin
Przygotowaną kulę okrążamy dowolnym mchem akwariowym (np. christmas moss), a następnie umieszczamy ją w pojemniku z wodą na około dwa dni. Przy pomocy noża lub nożyczek wykonujemy otwór we wcześniej przygotowanej kulce. W otwory wkładamy korzenie lub łodygi roślin, następnie kulkę lekko ściskamy. Sadzimy roślin według uznania. W pełni obsadzoną kulkę umieszczamy w akwarium lub podobnym szklanym naczyniu częściowo wypełnionym wodą. 

Jakie rośliny?
Aranżacja jest zazwyczaj tworzona w oparciu o trzy plany. Oczywiście inne podejście do tego zagadnienia również jest możliwe. 

Punktem głównym aranżacji jest roślina główna o znacznie większych rozmiarach niż pozostałe rośliny (np. Hygrophila corymbosa siamensis). Drugi plan tworzy roślina wspomagająca (np. Bacopa ausralis), która swoim wyglądem ma tworzyć tło wizualne rośliny głównej. Ostatni plan tworzą rośliny połaciowe, świetnie do tego celu nadaje się wcześniej wspomniany mech lub rośliny trawnikowe o małych liściach. 

Start oraz pielęgnacja
Hodowle należy spryskiwać wodą kilka razy dziennie, aby zapobiec wyschnięciu roślin nadwodnych.
W celu utrzymania odpowiedniej wilgotności powietrza, która jest konieczna do rozwoju roślin, przez pierwszy miesiąc akwarium powinno być przykryte folią. Po miesiącu stopniowo możemy zmniejszać stopień przykrycia, aż do całkowitego usunięcia foli. 

Raz w tygodniu należy dokonać częściową podmianę wody, aby usunąć nadmiar związków chemicznych z wody. Przy okazji podmiany wody Wabi-kuse należy włożyć do pojemnika z wodą na około 30 min. Jeżeli chcemy uprawiać rośliny z dala od okna, musimy również zadbać o dodatkowe oświetlenie. 

 
bottom of page