top of page
Podłoże w akwarium roślinnym
 
Jeżeli chcemy osiągnąć prawidłowy wzrost roślin w akwarium musimy zadbać o odpowiednie warunki dla rozwoju ich systemu korzeniowego. Najlepszym sposobem jest zadbanie o dobrze zbudowane podłoże. Do tej pory w swoich zbiornikach
z powodzeniem stosowałem następujące rozwiązania.

 
1. Zbiorniki typu Hight tech
Oferta podłoży aktywnych jest bardzo bogata. Wybierając podłoże do naszego akwarium możemy pokierować się opiniami innych użytkowników, ceną lub rekomendacją sklepów akwarystycznych.
W moich akwariach z powodzeniem korzystam z podłoża ADA Amazonia. Podłoże firmy ADA to sprawdzony produkt dobrze znany wśród akwarystów. Podłoże jest bogate w składniki pokarmowe, wspomaga prawidłowy rozwój roślin, a także koryguje kluczowe parametry wody w akwarium.
Podłoże należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Nie wolno go płukać, ani odmulać. W początkowym okresie funkcjonowania akwarium podłoże może uwalniać dużą ilość azotanów, dlatego trzeba zadbać o odpowiednią ilość podmian wody.
 
2. Zbiorniki typu Low-tech
Gdy naszym celem jest osiągnięcie zbiornika w stylu Low-tech z mniej wymagającymi roślinami. Nie ma potrzeby inwestowania w drogie podłoża aktywne. Wystarczy naturalny żwir o średnicy ziaren od 2 do 5 mm. Zbyt drobny żwirek
w którym przestrzenie między ziarnami są odpowiednio mniejsze nie pozwoli roślinom na prawidłowy rozwój korzeni. Z drugiej strony żwir o zbyt dużych średnicach ziaren może powodować problem w rozwoju pożytecznych bakterii. Należy pamiętać, że to w podłożu znajduje się główne obok filtra siedlisko bakterii nitryfikacyjnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego akwarium. Dlatego w praktyce najlepiej sprawdza się naturalny żwir o średnicy ziaren od 2 do 5 mm.

 
Trzeba pamiętać, że żwir jest jałowy, nie posiada żadnych pierwiastków potrzebnych do rozwoju roślin. Dobrym rozwiązaniem jest zasilenie podłoża produktami wspomagającymi wzrost. W moich akwariach dobre efekty dały mi TETRA Active Ground Sticks oraz kulki gliniano-torfowe JBL. Na rynku są też dostępne liczne substraty podżwirowe.
Odradzam oczywiście sztucznie farbowane żwirki. Nie dość, że zawsze kiepsko komponują się z aranżacja to jeszcze mogą zaszkodzić naszym podopiecznym. Unikam również żwiru o ostrych krawędziach który może kaleczyć ryby.
bottom of page