top of page

Parametry wody dla bardzo początkującego akwarysty

 

Zaawansowani akwaryści mogą pominąć ten artykuł, bo zapewne to już wszystko wiedzą. Jeżeli ktoś dopiero zaczyna przygodę z akwarystyką – zapraszam do lektury. W tekście nie na pewno znajdziecie skomplikowanych reakcji chemicznych, ani opisów procesów fizycznych. Mimo to może uda mi się rzucić trochę światła na niektóre zagadnienia.

Kiedyś testowałem wodę z kranu dla kolegi mojego młodszego brata. Odbiorcą wyników był uczeń szkoły podstawowej. Jak wytłumaczyć chemię wody osobie, która dopiero co dowiedziała się o istnieniu pierwiastków? Wybrnąłem z problemu tym mini poradnikiem:

 

1. Odczyn pH. Wynik pomiaru = 7,2

Optymalnie pH = 6,3 - 7,4.

Jest to cecha, która określa czy woda ma charakter obojętny, zasadowy czy kwasowy.  Gdy podaje się CO2 to spada on do wielkości około pH = 6,5. Woda w rzece Amazonka ma pH = 3 – 6,5. Dlatego ryby z tamtego biotopu powinno hodować się \w wodzie o lekko-kwaśnym odczynie pH (neony, skalary).
 

2. Twardość wody

O twardości decyduje głównie ilość rozpuszczonego w wodzie wapnia (Ca) i magnezu (Mg).

Twardość ogólna (gH) = Twardość węglanowa (przemijająca) + twardość niewęglanowa (kH, trwała)
- twardość ogólna (gH). Wynik pomiaru = 17°dH

Optymalnie gH =  8-16°dH (tą jednostkę czyta się „stopnie niemieckie”)

- twardość niewęglanowa (kH). Wynik pomiaru = 12°dH

Optymalnie kH = 3-8°dH


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ten parametr oznacza czy woda jest twarda czy miękka. Twoja woda jest średnio-twarda. Ryby wolą miękką wodę. Twardszą wodę lubią ryby żyworodne (gupiki, drobniczki). Miękką wodę lubią ryby pochodzące z rzeki Amazonki np. neony.

 

3. Azotany (NO3). Wynik pomiaru = 10 mg/l

Optymalnie = 5 - 20 mg/l

Z tego związku rośliny czerpią azot (N), czyli makroelement. Poziom azotu odpowiada za prawidłowy wzrost roślin. Masz wartość na dobrym poziomie. Można uznać, że nawet na bardzo dobrym.  Oprócz tego, że masz go w kranie to poziom tego parametru wzrasta również z rozkładania się odchodów ryb i resztek pokarmów. Jego nadmiar może powodować śmierć ryb, dlatego konieczne są systematyczne podmiany wody.

 

4. Fosforany (PO4). Wynik pomiaru = 0,25 mg/l

Optymalnie = 0,25-1 mg/l

Składnikiem fosforanów (PO4) jest fosfor (P), który również jest makroelementów. Oprócz tego, że masz go w wodzie z kranu to poziom tego parametru wzrasta również z rozkładania się odchodów ryb i resztek pokarmów.  Jego nadmiar powoduje powstawanie glonów.


5. Żelazo (Fe). Wynik pomiaru = 0,05 mg/l

Optymalnie = 0,1-0,2 mg/l

Żelazo wchodzi w skład mikroelementów, nie potrzeba go aż tak dużo jak azotu czy fosforu. Jego nadmiar wspomaga rozwój różnego rodzaju glonów (krasnorosty, glony nitkowate).

 

6. Azotyny (NO2). Wynik = 0 mg/l

Optymalnie = 0 mg/l.

To ważny parametr. Ten związek jest  bardzo szkodliwy dla ryb. Występuje w świeżo założonym akwarium przez około 14 dni. Dlatego nie wolno wpuszczać ryb do nowego zbiornika bez dojrzałego filtra. Gdy po 14 dniach filtr dojrzeje w akwarium wytworzą się bakterie. Te bakterie zjadają szkodliwe azotyny (NO2) i przekształcają je w azotany (NO3) czyli nawóz makroelementowy dla roślin. I wszyscy są szczęśliwi. ;) Bardzo dobrze, że nie masz tego związku w wodzie.

 

7. Podsumowanie

W Twojej wodzie jest wszystko co potrzebne dla wzrostu roślin. Niestosujesz dodatkowej suplementacji CO2, nie masz też mocnego oświetlenia, więc masz odpowiednią ilość makroelementów (azot i fosfor) potrzebną dla rozwoju roślin. W Twojej wodzie występuje również żelazo czyli mikroelement. Nie powinno go zabraknąć w Twoim przypadku. W Twojej wodzie są pewnie też inne mikroelementy potrzebne do rozwoju mało wymagających roślin.
 

Główne makroelementy:  Azot (N), Fosfor (P), Potas (K)

Główne mikroelementy: Żelazo (Fe), Mangan (Mn), Bor (B), Chlor (Cl), Miedź (Cu),  Cynk (Zn), Molibden (Mo).

Wodę badano testami kropelkowymi JBL

 

 

bottom of page