Kożuch na tafli wody
Większość akwarystów zajmujących się hodowlą roślin wodnych po odłączeniu napowietrzania spotyka się z zjawiskiem powstawania kożucha (błony bakteryjnej, biofilmu) na tafli wody.
Pani Walstad w swojej książce „Rośliny w akwarium” podała:
„Występowanie biofilmów w naturze jest regułą. Akwaryści dobrze znają zanieczyszczenia w filtrze czy kożuch na powierzchni wody, a to właśnie przykłady biofilmów (…).
Przyczyną, dla której bakterie przylegają do powierzchni i tworzą biofilm, jest fakt, że to właśnie na powierzchni gromadzą się substancje pokarmowe.„
Jak radzić sobie z tym bardzo nieestetycznym efektem? Sposób jest kilka, tańszych i droższych, mniej i bardziej skutecznych:
-
Skimmer – urządzenie do oczyszczania tafli wody w sposób mechaniczny. Wada to koszty i rozmiary.
-
Ręczne usuwanie błony przy pomocy ręczników papierowych. Na dłuższą metę jest to bardzo uciążliwe.
-
Molinezje – Poecilia Sphenops
-
Moim zdaniem najlepszy i najtańszy sposób to Molinezje. Te żyworodne rybki są bardzo skuteczne w zjadaniu bakterii tworzących biofilm. Molinezje mają przystosowany otwór gębowy do pochłaniania pokarmu z tafli wody. Moim zdaniem doskonale spisują się w oczyszczaniu tafli wody z tego niechcianego zjawiska. Cenowo jest to również najlepsza opcja z dostępnych możliwych. Cena za sztukę waha się od 1 – 5 zł w zależności od źródła. Najtańsze są oczywiście z prywatnych nadwyżek. Rybki te w sprzyjających warunkach chętnie się rozmnażają. W swoim akwarium bardzo długo miałem problem z biofilmem. Zakup pary 2 cm osobników pozwolił na pozbycie się błony w jeden dzień.
Zalecane parametry wody:
pH: 7.0 - 8.0
Twardość: 15 - 30 stopni niemieckich
Temperatura: 24 - 29 °C