top of page

Fotografowanie akwarium roślinnego

Wydawałoby się, że uwiecznienie naszego baniaka na fotografii w dzisiejszych czasach nie jest trudnym zadaniem. Po dwóch latach prób i błędów mogę stwierdzić, że nie jest to taka łatwa sprawa jakby się mogło wydawać. W poniższym poradniku opiszę jak sfotografować swoje akwarium, aby chociaż po części oddać na zdjęciu piękno znajdujące się w szkle.

Podczas robienia zdjęcia ważne są trzy aspekty: aparat, światło, akwarium. Dopiero gdy zapewnimy odpowiedni poziom tych składowych możemy uzyskać zadowalający efekt. 

Bez aparatu nic nie zdziałamy. Przygodę można zacząć od słabszych pozycji. Ja korzystam z amatorskiego kompaktu Canon PowerShot SX200 IS Kilka razy próbowałem też fotografować akwarium Canonem D60. Canon D60 oczywiście wersje PowerShot SX200 IS bije na głowę w każdym aspekcie. Niestety cenowo również. Sugerowałbym jednak najpierw nauczyć się obsługiwać prostszy i tańszy sprzęt. Z czasem oczywiście można zacząć inwestować, efekt na pewno będzie lepszy. Zdjęcia robię w trybie Manual (M). W aparacie ręcznie ustawiam wartości trzech parametrów: przysłona (f), czas naświetlania, ISO.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Słowniczek pojęć:
Wartość przysłony to parametr charakteryzujący ilość światła, przepuszczanego przez obiektyw do wnętrza aparatu fotograficznego, padającego na materiał światłoczuły lub sensor przy danym ustawieniu przysłony.
Czas naświetlania – w fotografii, czas, w jakim naświetlany jest materiał światłoczuły negatywowy bądź pozytywowy
w urządzeniach klasycznych 
ISO - wyraża czułość na światło filmu lub matrycy w naszym aparacie. Wartość tę zazwyczaj wyraża się w zakresie od 50 do 1600, choć niektóre aparaty dysponują wyższymi czułościami.

Lepsze i jaśniejsze zdjęcia uzyskamy gdy na czas fotografowania oświetlimy akwarium mocniejszym światłem niż standardowo na co dzień. Najlepiej oczywiście sprawdzają się profesjonalne akcesoria do fotografowania typu Soft-box. Jednak na początku przygody powinna wystarczyć dodatkowa świetlówka lub softbox domowej roboty.
Zdjęcia akwarium trzeba robić wtedy gdy akwarium prezentuje się możliwie najlepiej, rośliny są zdrowe i zielone, a w baniaku nie ma glonów. Jeżeli aranżacja jest w kiepskiej kondycji, to samo zobaczymy na swoim zdjęciu.

Poniżej przedstawiam moje porady do zrobienia zdjęcia przy pomocy amatorskiego i taniego aparatu Canon PowerShot SX200 IS
1. Dzień przed planowaną sesją robię podmianę. Czyszczę szyby od środka, usuwam glony, oraz obumarłe części roślin.
2. Bezpośrednio przed sesją czyszczę przednią szybę od zewnątrz.
3. Usuwam część techniczną ze zbiornika (grzałka, filtr, termometr itp.)
4. Zdjęcia robię w ciemności. Oświetlam tylko akwarium. Nie może być żadnych innych źródeł światła typu okna, monitor, telewizor. 
5. Zasłaniam na przykład przy pomocy kawałka kartony belkę nad akwarium. Tak aby światło nie wpadało bezpośrednio do obiektywu.
6. Aparat ustawiam na statywie. W zastępstwie możemy użyć książek itp.
7. Uruchamiam dodatkowe oświetlenie.
8. Wyłączam lampę błyskową.
9. Zdjęcie robię w najwyższej dostępnej jakości.
10. W ustawieniach aparatu ustawiam tryb manual (M).
11. Ustawiam ISO – jak najniższym poziomie 100-200. Wyższe wartości mogą powodować negatywny efekt tz. „ziarna”.
12. Reguluj wartościami przysłony (f) i czasu naświetlania, tak aby uzyskać jak najbardziej jasne, ale jednocześnie nie prześwietlone zdjęcie. Jak wygląda zbyt ciemne zdjęcie każdy wie. Na prześwietlonym zdjęciu rośliny zamiast zielonej barwy będą białe. Szczególnie trzeba uważać na te części roślin które znajdują się najbliżej tafli wody. 

Metody prób i błędów uda wam się uzyskać najlepszą możliwą kombinację ustawień. Mój aparat pozwala mi robić najlepsze zdjęcia przy poniższych parametrach: 
- ISO = 200
- f wynoszącym 5,0 – 6,3,
- czas naświetlania 1/20 – 1/60

13. Zdjęcia robię z opcją samowyzwalacza. Tak aby naciskanie spustu migawki nie powodowało poruszenia aparatu.
14. Czasem wzruszam tafle wody przy pomocy suszarki. Nadaje to naszemu zdjęciu fajny efekt falującej wody.
15. W przypadku stosowania tła mist podświetlam tylną ścianę akwarium co również spowoduje ciekawy efekt.
16. Po udanej sesji zdjęcie poddaje podstawowej obróbce na komputerze. Najważniejsze jest wykadrowanie zdjęcia, tak aby monitor był wypełniony przez obraz. Wykadrowanie zdjęcia znacząco poprawia efekt końcowy. Do tego celu można użyć praktycznie każdego programu do obróbki graficznej zdjęć.
Oczywiście droższe aparaty z lepszymi obiektywami pozwolą wam zrobić zdjęcia przy bardziej wyśrubowanych parametrach. Zachęcam do prób i treningów. Zazwyczaj zdjęcie numer sto jest o wiele lepsze niż to pierwsze. ;) 

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Przys%C5%82ona_fotograficzna
https://pl.wikipedia.org/wiki/Czas_na%C5%9Bwietlania
http://fotoblogia.pl/6077,poradnik-dla-poczatkujacych-ustawianie-czulosci

bottom of page