top of page

Filtracja w akwarium roślinnym

 

Moim zdaniem filtracja jest jednym z najważniejszych aspektów akwarium roślinnego. Powinniśmy zadbać o skuteczne oczyszczanie wody żeby nie nabawić się nieproszonych gości czyli glonów. Do dyspozycji mamy mnóstwo sposobów filtracji wody. Uważam jednak, że w akwarium roślinnym najlepiej sprawdza się dobrej jakości filtr zewnętrzny. W poniższym artykule chciałbym zwięźle omówić procesy filtracyjne zachodzące w naszych akwariach.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Filtracja mechaniczna

Wkłady w filtrze powinniśmy tak ułożyć, aby najpierw zachodziło oczyszczani mechaniczne. Strumień wody wpadający do filtra powinien trafiać najpierw na wkłady o właściwościach mechanicznych. Filtracja mechaniczna odpowiada za wychwytywanie zanieczyszczeń stałych (resztki pokarmu, obumarłe części roślin).

Najlepiej ta funkcję spełniają gąbki o różnej gęstości. Często też stosowany jest Eheim Mech, który poza tym, że zatrzymuje większe cząstki zanieczyszczeń sprawia, że strumień wody jest rozprowadzany równomiernie po całej powierzchni kubełka.


Filtracja biologiczna

Ten rodzaj filtracji polega na rozkładaniu materii organicznej powstającej w zbiorniku podczas jego funkcjonowania. Mikroorganizmy to ważna część ekosystemu, który próbujemy odtworzyć w akwarium. Zachodzące procesy umożliwią powstanie równowagi biologiczna pomiędzy funkcjonowaniem ryb, roślin oraz mikroorganizmów.

Wkłady umożliwiające filtrację biologiczną to: ADA Bio Rio, Seachem Matric, JBL Micromec i wiele innych porowatych wkładów filtracyjnych.


Filtracja chemiczna

Wkłady o odpowiednich właściwościach pochłaniają z wody szkodliwe związki (amoniak, metale ciężkie). Tego typu wkłady zazwyczaj działają tylko przez jakiś czas, więc zgodnie z zaleceniami producenta należy je wymieniać. Filtracja chemiczna znacząco wpływa na skład wody w akwarium dlatego należy ja stosować z głową i tylko w razie konieczności. Na przykład w celu walki z krasnorostami warto stosować węgiel aktywny, który pochłania szkodliwy DOC (Dissolved Organic Carbon). Istnieje też wiele wkładów zwalczających nadmiar fosforanów (PO4), a także azotanów (NO3). Przed ich zastosowaniem należy oczywiście solidnie zastanowić czy nasze akwarium na pewno tego potrzebuję.
Przykładowe wkłady do filtracji chemicznej: Eheim Karbon, Seachem MatrichCarbon, Aquael PHOSMAX, Aquael NITROMAX.

bottom of page